Телебачення у житті дитини

Не приділяти уваги впливу телебачення не можливо

Телебачення є не просто електронною іграшкою або розвагою, воно впливає на життя дітей, не сімейні взаємини і традиції. Біля екранів телевізора діти проводять більше часу , ніж за будь – яким іншим заняттям. Тому батьки повинні замислитися на вплив телебачення на розвиток дитини.

А тепер трохи статистики:дві третини наших дітей віком від 6 до 12 років дивляться телевізор щодня; час щоденного перегляду телепередач дитиною складає в середньому дві години; 50% дітей дивляться всі телепередачі поспіль, без будь – якого вибору; 25% дітей віком від 6 до 10 дивляться ті самі телепередачі від 5 до 40 разів поспіль; 38% хлопців віком від 6 до 12 років при визначенні рейтингу використання вільного часу на перше місце поставили телевізор, вилучивши при цьому заняття спортом, прогулянки на свіжому повітрі й спілкування з родиною.

Спираючись на дослідження, ми можемо безпомилково стверджувати що діти реагують на кінострічки ще емоційніше, ніж дорослі. Адже останні розуміють умовність подій на екрані, а діти до 10 – 11 років усе сприймають як належне і, природно, зазнають при цьому більшого стресу. Наприклад першокласники часто не можуть чітко визначити, де правда, а де неправда: вони сліпо довіряють всьому, що представлено на екрані.

Стресогенність телебачення для дитини зумовлена наступними чинниками:

По – перше, телебачення привчає до малорухливістю, воно відволікає дитину від інших занять: читання, гри, спілкування. Таким чином, особливо з огляду на мультисенсорну стимуляцію телебачення, зайве переглядом телепередач може провокувати пасивне засвоєння та обмежувати роботу мислення, що негативно позначається на інтелектуальних здібностях дітей.

По – друге, він викликає зайві довгострокові стреси, після яких, як правило, дитина відразу лягає спати. А звідси – погане засипання, жахливі сновидіння, небажання прокидатися вранці. Показуючи дітям по телевізору величезну кількість сцен насильства, вони привчаються до думки, що агресія – загальноприйнятий вихід із проблемної ситуації. Учні дійшли висновку, що сцени насильства викликають збільшення агресивності глядачів.

Що можна порекомендувати батькам?

Насамперед потрібно обмежити час перегляду певної передачі: для дітей 5 – 6 років педіатри рекомендують не більше 30 хвилин на тиждень; для учнів 7 – 12 років 60 хвилин вдень. Важливо не тільки обмежувати час перегляду, а й підбирати спеціальні програми для дітей, а також час, коли ці програми показувати, тому що дитячій і підлітковій тематиці приділяється приблизно 8 – 13% ефірного часу. Пасивність більшості каналів щодо дитячого часу може мати суто комерційне підґрунтя: дитячі програми не зручні для розміщення реклами ( За законом « Про рекламу» дитячі передачі не можуть перериватися рекламними блоками, тому що вони справляють травмуючий вплив на психіки дитини).

Раціональне використання телевізор, можна розширювати кругозір дітей і допомагати їм позбутися стереотипних уявлень. У ретельно продуманих дитячих програмах переплетено безліч різних тем, таких як співпраця, співчуття, прихильність, дружба, завзятість у досягненні мети. Діти, які хоча б зрідка дивляться такі передачі, стають більш здатними до співпраці, співчуття і турботливого ставлення до близької людини.